O víkendu se vydali čtyři tatínkové se čtyřmi dcerkami na dvoudenní výlet pod stan do Kokořínského Dolu. Barunka byla nejmladší a nejmenší. (“Barča malá.”) Také byla poprvé s tátou sama (bez mámy) a tak jsme měli obavy, zda bude papat, spinkat, šlapat túry či nebude tesknit po mámě. Obavy byly úplně zbytečné. (“Barča na výletě s tátou”)
V restauraci Barunka chtěla řízek (“Papat žízek”), čekání na něj si zkracovala šplháním na velkou židličku a zpátky. Řízek ji chutnal a snědla půlku. Brambor se ani nedotkla. Od všech vysomrovala nebo směnila za rajče kolečko okurky (součást oblohy).
Sobotní výšlap byl cca 12km dlouhý, se spoustou schodů, krásnou krajinou. Barunka se velkou část nesla v krosně, kde si také na půl hodinku schrupla.
Celou cestu se chtělo Barunce kakat, ale když jsme v lese stáhli kalhoty, tak se jen vyčurala a “hotovo”. Když jsme večer dorazili do kempu a táta vytáhl ze stanu nočník a postavil ho doprostřed mezi stany, Barunce zazářili očka (“má nočník s sebou”) a dílo bylo na světě. Po cestě jsme také telefonovali mamince. (“Ahoj mamo… Dobý… Žízek měla… Neplší.”)
Do kempu se za námi přišla podívat žába. Barunka se kupodivu skokana nebála a šla si ho prohlédnou zblízka. Chudák musel zdrhnout do trávy.
V noci Barunka spala jako dudek. V půl šesté ráno se vzbudila a plačky volala mámu. Po třiceti vteřinách přestala plakat a řekla “Barča pláče”. Šli jsme se vyčurat a napít. Barunka však nechtěla do stanu. Táta ji nechal před stanem a šel si lehnout. (“Barča sama venku. Pejsek haf haf. Barča bojí. Haf haf. Barča bojí”). Za chvíli byla zase zpátky ve spacáku a spala až do devíti.
Druhý den jsme vyrazili na hrad, kde bydlel “pan klál”. Barunce se nejvíce líbila sova, která se pořád kývala (“tany tany”) a tak ji Barunka taky zatancovala cibulenku. Barunku také zaujala rohožka z vlka. Chtěla dělat vlkovi “malá”, ale to se nesmělo.